هرالد تریبون:بوش برای مهار نفوذ ایران به خاورمیانه سفر می کند ؟

علی میرعمادی ؛ بوش در سفر خود به خاورمیانه ،در رابطه با مهار ایران با متحدین خود گفتگو خواهد کرد.رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، طی سفر خود به منطقه همچنین با متحدین خود در خاورمیانه،به بررسی طرح امنیتی برای مقابله با ایران خواهد پرداخت.


به گزارش خبرنگار سرویس بین المللی خبرگزاری انتخاب به نقل از اینترنشنال هرالد تریبون؛ علیرغم خودداری بوش از ارائۀ جزئیات در رابطه با طرح امنیتی ،مقامات عرب در مصاحبۀ خود با اسوشیتد پرس اظهار داشتند که انتظار می رود که بوش پیشنهاد همکاریهای نزدیک نظامی با متحدین میانه روی خود، در خلیج فارس،مصر و اردن را بدهد.

یکی از مقامات عرب که نخواست نامش فاش شود ،گفت:یکی از اهداف این طرح مهار تهدید ایران در منطقه،متعاقب کاهش نیروهای نظامی در عراق، است .

برپایۀ این گزارش جرج بوش در مصاحبۀ خود در روز جمعه گفت:ایالات متحدۀ امریکا و متحدین آن در خاورمیانه به ارائه و اجرای طرحی استراتژیک در رابطه با ایران  نیازدارند، چراکه ایران و برنامه های هسته ای آن تهدیدی برای صلح به شمار می آید.

جرج بوش  با قاطعیت اظهار داشت که ما[امریکا]به همراه متحدین خود، طرح امنیتی را پایه ریزی خواهیم کرد.وی در ادامه افزود یکی از اهداف سفر او به خاورمیانه،گفتگو و بررسی تعهداتش در رابطه با پیشبرد روند صلح در منطقه است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین المللی خبرگزاری انتخاب به نقل از اینتر نشنال هرالد تریبون؛بوش گفت: تهدید ایران همچنان به قوت خود باقی است،چراکه این کشور همواره  به تولید موشکهایی که می تواند سلاح های اتمی را حمل کند  ادامه داده و از مطالبات جهانی  مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم  که می تواند در سوخت مورد نیاز برای تولید بمب  اتمی به کار رود،سرپیچی کرده است.

برپایۀ این گزارش ،بوش از جامعۀ جهانی خواست تا علیرغم گزارش نهاد ارزیابی اطلاعاتی و امنیتی امریکا مبنی بر اینکه تهران از سال 2003 فعالیتهای تسلیحاتی هسته ای خود را متوقف کرده است ،به فشارهای خود بر علیه ایران ادامه دهند.

بوش با تاکید بر این موضوع که وی خواهان حل مسئلۀ ایران به طریق دیپلماتیک است، گفت:دانستن این موضوع برای مردم منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است که علیرغم اینکه تمام گزینه ها در دستور کار قرار دارد، راه دستیابی به نتیجه ،انزوای ایران در جامعۀ جهانی است.

برپایۀ این گزارش، بوش سفر 8روزۀ خود را به خاورمیانه از روز چهارشنبه آغاز کرده  و ضمن دیدار از اسرائیل، کرانۀ باختری و نوار غزه، با مقامات کویت،بحرین،امارات متحدۀ عربی و عربستان سعودی ملاقات و گفتگو خواهد کرد

گفته می شود که بوش در طی سفر خود از لبنان و عراق نیز دیدار خواهد کرد ،در حالیکه کاخ سفید این موضوع را رد کرده است

بوش در مصاحبۀ خود ،با انتقاد از سوریه،متحد اصلی ایران در خاورمیانه،دائر بر ممانعت از احزاب مخالف در لبنان در انتخاب ریاست جمهوری در این کشور،گفت:وی در طول سفر خود تلاش خواهد کرد که به این درگیری ها پایان دهد .

بوش گفت:آنها[لبنان]به صدایی واحد نیاز دارند و تلاشهای دیپلماتیک ما در جهت متقاعد کردن دیگران مبنی بر تداوم فشار بر سوریه خواهد بود که به واسطۀ آن روند انتخابات و سامان گرفتن اوضاع در لبنان بتواند در مسیر صحیح خود پیش برود.

به گزارش خبرنگار سرویس بین المللی خبرگزاری انتخاب به نقل از اینترنشنال هرالد تریبون؛لبنان از تاریخ 23نوامبربه دنبال پایان یافتن دوران ریاست جمهوری  امیل لهود که از حمایت سوریه برخوردار بود،هنوز نتوانسته رئیس جمهوری خود را انتخاب کند. و موجب شده  که بحران سیاسی این کشور به بدترین وضعیت خود از زمان پایان یافتن جنگهای داخلی این کشور در بین سالهای 1975تا 90 ،برسد.

بر پایۀ این گزارش ، حزب الله لبنان که  از حمایت سوریه برخوردار است با ممانعت از تشکیل جلسۀ پارلمان ، انتخابات را تحریم کرده  و از این روی پارلمان لبنان نتوانسته رئیس جمهوری خود را انتخاب کند. [گروه های اکثریت از مجموع 127 نماینده 68کرسی پارلمان را در اختیار دارند و حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه 86 نفر یعنی دو سوم نمایندگان است]

بوش تصریح کرد که به اعتقاد وی سیاستمداران ضد سوری که اقلیت پارلمان را تشکیل می دهند ،می توانند رئیس جمهوری را انتخاب کنند .

گفتنی است اظهارات بوش ،انتقادات فراوانی را از سوی احزاب مخالف دائر دخالت ایالات متحدۀ امریکا در لبنان،با خود بهمراه داشته است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین المللی خبرگزاری انتخاب به نقل از اینترنشنال هرالد تریبون؛وزاری امور خارجۀ کشورهای عرب ،طی نشستی که   روز یکشنبه در قاهره برگزار خواهد شد،طرحی استراتژیک برای حل بحران سیاسی در لبنان ارائه خواند کرد.

تلویزیون دولتی سوریه روز شنبه اعلام کرد که نشست مذکور ،تحت فشارهای امریکا سازماندهی شده است.و روزنامۀ دولتی تیشرین نوشت؛ دستاورد امریکا چیزی جز مصیبت  نخواهد بود. 

318871154بوش%204.jpg

/ 0 نظر / 11 بازدید