ایران: از سهم 20 درصدي در درياي خزر كوتاه نمی آییم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: آنچه روس ها درباره ارسال سوخت متعهد شده اند، بر مبنای تعهدات دو کشور در دست اجراست و محموله های بعدی بر اساس برنامه ارسال خواهد شد.
 
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری «انتخاب»، سیدمحمدعلی حسینی در نشست خبری امروز خود افزود: روس ها درصدد تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر هستند اما متخصصان فنی باید درباره مراحل راه اندازی نیروگاه به تناسب دریافت سوخت اظهار نظر کنند.


وی اضافه کرد: تعیین موعد راه اندازی این نیروگاه را به مذاکره کنندگان موکول می کنیم، ولی ما به گام های روس ها در این زمینه خوشبین هستیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین درباره سهم ایران از دریای خزر و اظهار نظرهایی که در این زمینه صورت گرفته است گفت: ما بر اساس سهمی درحدود 20 درصد در مذاکرات با کشورهای حاشیه دریای خزر شرکت کرده ایم و از این سهم کوتاه نخواهیم آمد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت:درباره خرید سیستم موشکی 300 S با روسیه گفتگو نشده است.
 
حسینی در نشست خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آقای متکی گفته است ایران سیستم موشکی 300 S را از روسیه خریداری می کند اما مقامات روسی آن را تکذیب کرده اند، گفت: گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران با طرف روسی جنبه دفاعی دارد و در چارچوب مقررات بین المللی است که ادامه خواهد داشت.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: همانگونه که طرف روسی اعلام کرده ، گفتگوهایی در این باره صورت نگرفته است.


وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که درباره علل ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر پیشین پاکستان پرسید گفت: در هر حال اتفاقاتی که در پاکستان رخ داد مورد تایید هیچ یک از دولت ها و ملت ها نیست و اقدام های تروریستی محکوم هستند.


حسینی افزود: ترور بوتو هم حادثه دردناکی بود که در پاکستان رخ داد و تلاش مسئولان حزبی، روسا و رهبران سیاسی این کشور در جهت کنترل آثار ناشی از این حادثه صورت می گیرد و ما امیدواریم ثبات به این کشور بازگردد.


سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید براساس اخباری که منتشر شده است مرزهای ایران و پاکستان بسته است، گفت: مرز ایران و پاکستان باز است.


وی همچنین درباره حضورنیافتن مقاماتی از ایران در مراسم به خاکسپاری بی نظیر بوتو گفت: جمهوری اسلامی برای حضور در این مراسم اعلام آمادگی کرد اما مسئولان پاکستانی به سبب شرایط ویژه ای که در این کشور وجود دارد با آن مخالفت کردند.


بی نظیر بوتو نخست وزیر پیشین پاکستان پنج شنبه گذشته در یک حمله انتحاری در شهر راولپندی حومه اسلام آباد ترور شد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ،با اشاره به سفر آینده هیئت عراقی به تهران که هنوز تاریخ آن مشخص نشده است گفت: از جمله مسائلی که بر اساس توافق قرار شده است در این گفتگوها به آن پرداخته شود، لایروبی اروندرود در چارچوب معاهده 1975 الجزایر است.
 
سیدمحمدعلی حسینی در ادامه نشست خبری امروز خود افزود: دفتر مشترک هماهنگی بین دو کشور در این زمینه تشکیل شده است و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این گفتگوها معرفی شده اند تا پس از معرفی نمایندگان عراقی، در چارچوب معاهده 1975 الجزایر در این زمینه به مذاکره بپردازند.


وی درباره قطع گاز ارسالی از ترکمنستان به ایران گفت: بعضی مسائل فنی در ترکمنستان موجب این مسئله شده است و مسئولان آن کشور درصدد حل این مشکل هستند.


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: همکاری ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و ما به اهمیت این روابط با کشورهای عربی و اسلامی در حاشیه خلیج فارس و ضرورت صلح و ثبات در منطقه اعتقاد داریم و تهران معتقد است که می توان ظرفیت های ایران و این کشورها را تقویت کرد.


حسینی افزود: هرچه پیوندهای ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس مستحکم تر باشد خلیج فارس از ثبات و صلح بیشتری برخوردار می شود و این امر برای همه این کشورها ضروری است.


وی درباره اظهار نظرهایی که در زمینه تعیین حدود دریای خزر صورت گرفته است گفت: در دوران شوروی سابق، تلاش هایی صورت گرفت تا با استفاده از قدرتمندی شوروی ها، محدوده ای را برای ایران تعیین و تحمیل کنند که این اتفاق نیفتاد.


سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در واقع تلاش آنها در این جهت و مبنی بر حدود 11 و سه دهم درصد برای ایران بود اما این مسئله در هیچ قراردادی درج و ثبت نشده است.


حسینی ادامه داد: پس از فروپاشی شوروی، کشورهای ساحلی خزر حدودی را اعلام کردند و ما نیز اعلام کردیم این حدود اگر منصفانه باشد جمهوری اسلامی ایران با آن مخالفتی ندارد.


وی گفت: بدین ترتیب همه مذاکرات فنی و حقوقی بر همین مبنا و رژیم حقوقی خزر هم براساس اصل انصاف که شرایط خاص حقوقی خود را دارد تعیین می شود.


سخنگوی وزارت خارجه افزود: براساس این اصل، سهم جمهوری اسلامی ایران حدود 20 درصد خواهد بود و ما براساس این سهم در مذاکرات شرکت کرده ایم و از آن کوتاه نخواهیم آمد.


حسینی درباره سفر علی لاریجانی به مصر گفت: این سفر خصوصی بود ولی بر اساس شناخت مسئولان مصری، دیدارهایی در این سفر صورت گرفت.


وی گفت: آنچه در زمینه روابط جمهوری اسلامی ایران و مصر مطرح است تاکید دو طرف بر گفتگو در سطوح مختلف است و ما معتقدیم مجموعه مسائل براساس عزم جدی دو کشور قابل حل و فصل است و این گفتگوها ادامه خواهد یافت.


حسینی درباره اظهارات وزیر خارجه ایتالیا مبنی بر مخالفت با حضور امریکا در عراق و منطقه گفت: این اظهارات مبتنی بر واقعیات منطقه است و اظهارات منطقی همواره مورد استقبال کشورها و ملت ها قرار گرفته است.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: درباره حضور نیروهای امریکایی در عراق و دیگر کشورهای منطقه، معتقدیم نیازی به حضور آنها وجود ندارد و کشورهای منطقه می توانند با همکاری و همفکری برای آینده بهتر در منطقه برنامه ریزی و سیاستگذاری کنند.


حسینی درباره گفتگو با امریکا درخصوص عراق گفت: ما با اصل این گفتگوها موافقیم؛ این گفتگوها انجام خواهد شد و سطح آن حداکثر در سطح سفیر خواهد بود.


وی افزود: زمان این گفتگوها را در آخرین رایزنی ها مشخص و اعلام خواهیم کرد.


حسینی درباره سفر آینده جورج بوش به منطقه گفت: آنچه از مقدمات این سفر و رایزنی های مسئولان امریکایی برمی آید، تلاش امریکایی ها برای تقویت روحیه مسئولان رژیم صهیونیستی و مداخله در کشورهای منطقه است.


سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گذرگاهی که رژیم صهیونیستی درصدد ساخت آن در مسجد الاقصی است گفت: این گذرگاه برای تقسیم مسجدالاقصی و تغییر بافت مذهبی و تاریخی آن ساخته می شود و این اقدام محکوم است.


وی افزود: این اقدامات مورد توجه مسلمانان و از عوامل نگرانی آنان است و جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عربی و اسلامی هشدار می دهد که اقداماتی برای توقف رژیم صهیونیستی از ادامه این اقدامات تحریک آمیز صورت دهند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران،در پاسخ به سؤالی درباره چشم پوشی از درخواست غرامت از عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران از غرامت خود چشم پوشی نکرده است و این موضوع را در دستور کار خود دارد و آن را پیگیری می کند.
 
سیدمحمدعلی حسینی در ادامه نشست خبری امروز خود درباره سفر حدادعادل به مصر نیز گفت: این سفر در چارچوب همکاری مجالس کشورهای اسلامی در زمان مقرر انجام خواهد شد.


وی به زمان این سفر اشاره ای نکرد.


حسینی  در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره سفر رئیس جمهور اندونزی به ایران و سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مصر، گفت: سفر رئیس جمهور اندونزی به ایران در دستور کار همکاری های دو کشور قرار دارد اما زمان آن هنوز مشخص نشده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، درباره سفر دادستان آرژانتین به فلسطین اشغالی و ادعای وی در آنجا مبنی بر اینکه ایران در انفجار سفارت رژیم صهیونیستی در بوئنوس آیرس دست داشته است، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی قضایی آرژانتین، این پرونده مختومه اعلام شده است.


حسینی افزود: بهتر است دادستان آرژانتین اظهارات خود را که گفته در سال 1992 سفارت اسرائیل منفجر شده و ایران در اوت 1993 دستور آن را صادر کرده است، رمزگشایی کند.


وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مسئولان جمهوری آذربایجان گفته اند مدارکی را دال بر جاسوسی چند تن از اتباع ایرانی به مسئولان کشورمان تحویل داده اند، گفت: دیدار سفیر ایران با مقامات وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان بر اساس درخواست سفیر صورت گرفت و موضوعی که در آن دیدار مطرح شد درباره زمینی است که متعلق به ایران است.


حسینی افزود: بر خلاف آنچه روزنامه های جمهوری آذربایجان مطرح کرده اند سند و مدرکی به سفیر ایران تحویل نشده است و ما از مسئولان آذربایجانی توقع داریم از فضایی که رسانه های این کشور به وجود آورده اند ممانعت کنند.


وی همچنین درباره دیدار آینده سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در این باره خبر جدیدی در دست نیست

/ 1 نظر / 9 بازدید
جنبش جهانی آزادی دانشجویان دربند

حزب سبزهای بلژیک در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دانشجویان و پدران و مادران و استادان آنان به نقض حقوق بشر و سرکوب جنبش دانشجویی در ایران اعتراض کرده است. انگیزه‌ی مشخص انتشار نامه‌ی سرگشاده حزب سبزهای بلژیک اعتراض به دستگیری گروهی از داشنجویان در ایران در آستانه روز شانزدهم آذر، سالروز جنبش دانشجویی، بوده است. دانشجویان دستگیرشده خواهان حق آزادی عقیده و بیان هستند. بسیاری از خانواده‌های این دانشجویان هنوز هم، پس از گذشت حدود یک ماه از وضعیت فرزندان خود بی‌خبرند. روزهاست که به مقامات مسئول مراجعه می‌کنند، اما هیچ مقامی خود را پاسخگو نمی‌داند، اکثر مقامات اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. ---------- جهانیان برای حمایت از فرزندان این مملکت به پا خواسته اند. شما برای حمایت از دانشجویان بی گناه در بند چه کرده اید؟ برای کمک به ما تنها کافیست لینک ما را در وبلاگ خود قرار دهید!